Turistický pochod F. Rozvadzského

Pridal: | Publikoval na: 28 augusta, 2021

Spomienka na Františka Rozvadzského

Tak, ako je to už zvykom, prvú júlovú sobotu si niekoľko členov FS Rozvadžan, spolu so svojimi blízkymi, pripomenulo osud Františka Rozvadzského výstupom na miesta, kde prežil väčšinu svojho života.

Všetko sa začalo v Selci o 8.45 hod., odkiaľ sa „turistiky-chtiví” aktéri vydali na takmer dvojhodinovú cestu naprieč krásami Považského Inovca, k pamätnej tabuli. Aj keď cesta bola náročná, kopce nekonečné a slnko hrialo, s krátkymi prestávkami, malým občerstvením a niekedy aj „potúžením” sa skupina turistov stretla pri Inoveckej chate s druhou skupinkou, ktorá si zvolila menej náročnú a rýchlejšiu cestu k chate autom.

Odtiaľto už spolu smerovali k dnes už zrútenej jaskyni, v ktorej v polovici 17. storočia žil pustovníckym životom František Rozvadzský. Tu si už po jedenástykrát pripomenuli život tohto zemana, ktorého veľký žiaľ a pocit viny za smrť svojej milovanej, vyhnali do hôr pod Považský Inovec, kde prežil desaťročia svojho života. Jeho pamiatku si uctili spoločnou modlitbou, zapálením sviečok a zaspievaním obľúbenej piesne Františka Rozvadzského – „Ó, Mária, pozri na mňa, na človeka hriešneho…”

Po chvíľke venovanej spomienke na ich rodáka sa všetci presunuli k neďalekému ohnisku, kde ich po náročnej túre čakala vytúžená opekačka. Lesom sa nešírila iba vôňa pečenej slaninky a špekačiek, lesom sa niesli aj tóny harmoniky a spevu. A ako sa na správnych folkloristov patrí, ani jedna nôžka nestála. Tancovalo sa, krútilo… Bolo veselo! 30 účastníkov sa príjemne zabavilo.

Tí, ktorým sa tam najviac páčilo, odchádzali až po 19. hodine. Unavení, s úsmevom na tvári, s peknými zážitkami z príjemne prežitého dňa sa všetci šťastne vrátili domov.

Keďže táto akcia má z roka na rok väčšiu účasť, veríme, že sa o rok pri tejto príležitosti znova stretnú v ešte hojnejšom počte.

Slávka Klimová

Komentáre sú uzatvorené.