Rozvadžan na sústredení

Pridal: | Publikoval na: 28 augusta, 2021

Jeden dátum v 12-ročnej histórii folklórnej skupiny Rozvadžan je veľmi dôležitý. Je to 22. február 2020. Bolo to posledné vystúpenie nášho folklóru na verejnosti, a to pri príležitosti obecnej zabíjačky v Trenčianskych Stankovciach. Hrali, spievali a tancovali sme pri obecnom úrade, kde sa robili a predávali zabíjačkové špeciality. Večer potom Jednota dôchodcov robila pochovávanie basy, ktoré má v obci už viacročnú tradíciu. Basa mala byť „pochovaná” na štyridsať dní, pokiaľ trvá pôst.

Pandémia Covidu 19 však „pochovala” basu na 510 dní, lebo prvé vystúpenie Rozvadžanu po dlhom pôste by malo byť 14. augusta 2021 na folklórnom festivale Stankovské zvony. Keďže väčšina súboru je už v seniorskom veku a počas tých 500 dní bolo veľmi málo možností trénovať, rozhodli sme sa nabrať trochu kondície na spoločnom sústredení.

Voľba padla na Čertov a hotel František v Lazoch pod Makytou. A tak v dňoch 9.- 11. júla 2021 sa tak aj stalo. Z obce sme odchádzali v piatok o 18.00 hod. a po ubytovaní a večeri sme dali hneď prvý tréning s pásmom, s ktorým vystúpime na Stankovských zvonoch. Po asi hodinovej javiskovej skúške pokračovala spevácka skúška, ktorá trvala takmer do polnoci. V sobotu nás čakala zaberačka, lebo boli naplánované až tri jeden a pol hodinové skúšky. Po prvej doobedňajšej skúške viac ako polovica z 32 zúčastnených relaxovala v hotelovom bazéne. Po obede bol naplánovaný dvojhodinový oddych a potom druhá skúška. Po nej zasa bazén, ale už nás bolo menej ako pred obedom.

Večerný tréning už bol v trochu ľahšom tóne, lebo tak tvrdo 3-fázovo ako my netrénovali hádam ani naši olympionici, ktorí išli na olympiádu do Tokia. Keďže v Rozvadžane máme viac žien ako mužov, tak sme vymysleli dámsku volenku, kde si ženy zo širáka vyťahovali mená, s kým budú tancovať, aby sa ušlo na všetky. V jednej chvíli tancovali skoro všetci muzikanti naraz, ale hudba šla ďalej, lebo na voných hudobných nástrojoch hrali aj tí, čo to nevedia. Tí menej zdatní, alebo viac unavení odchádzali postupne spať, takže do pol druhej v noci nás tam zostalo len asi desať skalných.

Ráno sa aj tí, čo išli spať skôr sťažovali, že toho veľa nenaspali, lebo sme robili šramot za tridsiatich. A v noci vraj niektorí potom chrápali tak, že ich bolo počuť cez steny aj do druhých izieb.

V nedeľu po raňajkách bola posledná tanečno-spevácka skúška, kde sme do kola vytiahli aj personál hotela. Prekvapil najmä mladý prevádzkar hotela, ktorý si od nás požičal harmoniku a zahral nám ale tri, štyri pesničky. Ukázalo sa, že je to tiež folklorista

Po obede o 13.00 hod. prišiel pre nás autobus a uťahaných, ukonaných a trochu nevyspatých nás odviezol domov. Napriek tvrdým podmienkam sústredenia vládla u všetkých účastníkov spokojnosť.

Pavol Múdry

Komentáre sú uzatvorené.