Ako sme prežili minulý rok?

Pridal: | Publikoval na: 29 apríla, 2021

Rok 2020 ubehol ako voda. Facebook má jednu veľmi dobrú vlastnosť, a tou sú spomienky. Pripomenú Vám, čo ste publikovali v rovnaký deň v minulosti. Prednedávnom ma tak upozornil na fašiangy v Stankovciach. Až vtedy som si uvedomila, že to bola posledná verejná akcia, kde sa stretol celý folklórny súbor.

Ako sme prežili rok 2020 vo folklórnom súbore? Začiatkom roka FS Rozvadžan fungoval v bežnom režime. V piatky sme sa stretávali na tanečných tréningoch a nedele patrili javiskovým skúškam. Prvým festivalom na ktorom sme sa zúčastnili, bol Zimný festival trenčianskych folklórnych skupín. Jedná sa o putovný festival, ktorý sa toho roku konal v Selci a pripadol na poslednú januárovú sobotu. Na javisku sa tradične vystriedali folklórne skupiny z okolitých obcí, ktoré svojim programom pripomenuli, ako sa žilo v minulosti na dedine. Náš folklórny súbor prispel s pásmom pochovávanie basy.

Začiatkom februára sa konala výročná členská schôdza FS Rozvadžan. Termín pripadol na Valentína a práve preto si naši muži pripravili prekvapenie a potešili každú ženu kvetinkou. Ako vždy, keď sa spoločne stretneme, nechýbala dobrá nálada, hudba a spev.

Prvým tohoročným vystúpením v našej obci bol fašiangový sprievod obcou Trenčianske Stankovce, ktorý sa konal 22.februára. Sprievod začínal v Rozvadzoch u Sedláčkov. Odtiaľ sa sprievod v maskách či krojoch, ktorý sa skladal z členov FS Rozvadžan, DSF Lampášik a zo Stankovčanov presunul za hudobného doprovodu k obecnému úradu. Tu nás čakali skvelé zabíjačkové špeciality ako jaternice, klobásky, kapustnica či zabíjačková kaša. Počasie v tento deň bolo priam ideálne a aj vďaka tomu sa ľudia bavili, spievali a tancovali až do piatej popoludní. Vtedy sme ani len netušili, že to bude na dlhé obdobie posledná akcia, kedy sa stretol celý folklórny súbor.

Tešili sme sa, že 23.05.2020 sa uskutoční ďalší ročník nášho festivalu zvony. Organizačne sme mali všetko pripravené, svoju účasť potvrdilo päť detských folklórnych súborov a päť folklórnych skupín. Spolu malo byť na festivale približne 300 účinkujúcich. Festival by začínal tradičným sprievodom všetkých účinkujúcich, ktorý mal začínať v Rozvadzoch. Festival mala zahájiť svojim koncertom Trenčianska dvanástka. Naši hasiči pripravili výstavu hasičskej techniky a uniforiem. Žiaľ epidemiologická situácia nám nedovolila, aby sa festival uskutočnil, preto sme sa museli rozhodnúť festival zrušiť. Po sprísnení opatrení sme museli zrušiť všetky naše aktivity. A veruže nám to chýbalo….

V lete sme mohli vďaka zlepšujúcej sa situácií obnoviť tanečné tréningy a javiskové skúšky. Bolo náročné začať trénovať po dlhých mesiacoch prestávky, no po čase sme našli stratenú kondičku. Nezaháľali sme a na javiskových skúškach sme si zopakovali všetky folklórne pásma z nášho repertoáru. Začali sme aj s nácvikom nového pásma.

V sobotu 04.07. sa konal tradičný pochod k Františkovi Rozvadzkému – pustovníkovi na Inovci. Zúčastnilo sa ho 26 turistov. Pochod začal tradične zo Selca a za necelé dve hodiny sa mohla stretnúť celá výprava v Chate pod Inovcom. Odtiaľ sme sa presunuli k bývalej jaskyni nášho rodáka, kde sme si pripomenuli jeho smutný príbeh a zaspievali jeho obľúbenú pieseň. Po prehliadke zrútenej jaskyne sa všetci tešili na opekačku. Samozrejme, že pri nej bolo veselo a nechýbal spev. Posilnení sme sa tak vybrali na spiatočnú cestu smerom do Selca, kde sme sa autobusom dopravili domov.

V auguste sa ženská časť súboru zúčastnila na dvoch svadbách, kde sme začepčili nevestu.  Muzikanti mali tú česť vyprevadiť na svadbu dva manželské páry.

Foto: Andrej Horský
Foto: Andrej Horský

Nakoľko sa situácia začala znovu zhoršovať, museli sme od septembra prerušiť tanečné a javiskové skúšky. Obdobie, kedy sme nemohli nacvičovať sme využili na premenu nášho klubu. Nachádza sa v suteréne obecného úradu. Vďaka tomu, že nám obec poskytla aj susednú miestnosť sme mohli začať s rekonštrukciou. Naši muži sa pustili do stavebných prác akými sú búranie priečky, vyrovnanie podlahy, osadenie nových dverí, výmenu elektroinštalácie, osadenie stropných svietidiel, výmenu radiátorov, vymaľovanie a položenie drevenej podlahy. Po týchto ťažkých, mužských prácach nastúpili ženy, ktoré sa pustili do upratovania, lakovania stolov a lavíc, vešanie závesov, či naaranžovanie klubu do ľudového šatu. Nachádzajú sa v ňom aj figuríny, ktoré sú oblečené v krojoch. Nakoniec sa osadilo veľké zrkadlo, ktoré bude nápomocné pri tanečných skúškach.

Spoločne sa nám tak podarilo vytvoriť veľmi pekný priestor, ktorý plánujeme využiť na tanečné tréningy a skúšky nášho FS ako aj DFS Lampášik. Vďaka podpore vedenia obce a sponzorov máme tak veľmi potrebný priestor pre naše aktivity, ktorými môžeme naďalej rozvíjať folklór v našej obci. Za všetkých folkloristov, malých aj veľkých, veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tomto peknom a potrebnom diele.

Komentáre sú uzatvorené.