Stankovské zvony 2023

Pridal: | Publikoval na: 14 januára, 2024

Zvonica patrí hlavne na dedine k jej typickému koloritu. Zvony v nej sú ľudskými spoločníkmi po celý život. Svojím hlaholom ohlasujú úseky ľudskej existencie od kolísky až po hrob. Hlas zvonu zvolával k modlitbe, varoval pred nebezpečenstvom, oznamoval čas… Rozozvučať zvon v tom správnom čase je hotové umenie. Hlahol zvonov v jednotlivých častiach našej obce postupom času utíchol a dnes nám pre všetkých zvonia zvony kostolné.

Pocta zvoničke v Sedličnej. Slávnostný sprievod prvýkrát kráčal od zvoničky v časti obce Malé Stankovce, o rok neskôr od zvoničky v Rozvadzoch vlani sa dostala pocta zvonici vo Veľkých Stankovciach a 12. augusta tohto roku zvonici v časti obce Sedličná. Jej hlas po rokoch opäť zahlaholil a pozýval k oslave. V jej blízkosti sa zhromaždili účinkujúci na Stankovských zvonoch, krojovaní i nekrojovaní občania, i zvedaví okoloidúci. Každý si našiel niečo pod zub, pohár vody alebo aj niečo na potuženie.

Sedličania sa zhostili tejto malej oslavy veľkoryso. Ochotné gazdinky upiekli a priniesli sladké koláčiky, slané pečivko, k tomu i fľašenku ako sa patrí, a v tom teple išla na dračku aj obyčajná kyselka. Krojovaný sprievod sa vybral popri hlaholiacej zvonici okolo Parku Jána Lipského, časťou ulice Malé Stankovce ku Spoločenskému domu, kde sa konala slávnosť. Cestou si mohli účastníci prezrieť tradičné výšivky, ktoré zdobili brány domov a pri ďalších dvoch malých zastaveniach ich opä“ čakalo malé prekvapenie vo forme občerstvenia.


Slovenská pohostinnosť sa nezaprela ani v Sedličnej a prispela k neformálnej a pritom slávnostnej atmosfére dňa. Dôkazom toho boli aj slová uznania a vďaky samotných účinkujúcich za srdečnosť, ktorej sa im dostalo.


Veľké ďakujem patrí všetkým gazdinkám, gazdom i zvonárom za ochotu a dôstojnú reprezentáciu svojho rodiska či bydliska.
S úprimnou vďakou všetkým!
Eva Beňovičová

Tu si môžete pozrieť záznam z festivalu Stankovské zvony 2023

Komentáre sú uzatvorené.