Za tradíciami do Súče

Pridal: | Publikoval na: 14 januára, 2024

Nie do Súče, ale do Dolnej Súče. Také bolo upresnenie miesta konania Regionálnej postupovej súťaže a prehliadok folklórnych skupín „Vidiečanova Habovka” a „Nositelia tradícií”, ktoré na sobotu 15. 4. 2023 zorganizovalo Trenčianske osvetové stredisko v spolupráci s obcou Dolná Súča.

Na sledovanie folkloristov, medzi ktorými nechýbal ani FS Rozvadžan, bola prizvaná aj kamarátka Hana z Hornej Súče. Našli sme si miesto v celkom veľkom, ale pomerne prázdnom hľadisku, čo sa týka ľudí, ktorí neboli odetí v krojoch. A to som si myslela, že Dolno a Hornosúčania zaplnia sálu. Možno ich odradilo počasie, pre ktoré sa im nechcelo vyťahovať dáždniky.
Všetkých prítomných v sále kultúrneho domu privítala a celým programom sprevádzala moderátorka Jarmila Kohútová. Keďže išlo o súťaž, nesmela tam chýbať porota. Členovia poroty boli porotcami aj v známej televíznej relácii Zem spieva – Samuel Smetana, Barbora Morongová, Alžbeta Lukáčová, Lenka Šútorová Konečná.

V časti súťaže „Vidiečanova Habovka” sa v 3 – 5 minútových vystúpeniach predstavili sólisti, duá, ženské a mužské folklórne skupiny a hudobné skupiny. Naše duo Helena Gabrišová a Janka Bočáková zaspievali dve piesne z nášho chotára a muzikanti z Rozvadžanu predviedli piesne, ktoré sa hrávali na muzikách. Celá ženská osádka našich folkloristov zaspievala žartovné piesne a mužská časť Rozvadžanu vo svojom bloku predviedla mládenecké pesničky. Okrem našich sa tejto regionálnej súáaže zúčastnili aj folkloristi z Kubrej, Soblahova, Trenčína, Trenčianskej Teplej, Brezovej pod Bradlom, Nového Mesta nad Váhom.

V druhej časti súťaže „Nositelia tradícii” sa vo svojich asi 15 minútových blokoch prestavili okrem Rozvadžanu aj folklórne skupiny z Trenčianskej Teplej, Pobedimu a Soblahova.

Program bol bohatý, čas však neúprosne pokročil a súťaž sa po krásnych predstaveniach skončila. Za každý výkon si účinkujúci vyslúžili parádny potlesk. Vyhodnotenie nastalo asi po hodine, keď sa sála kultúrneho domu opäť zaplnila. To však už stáli na javisku iba moderátorka a všetci členovia poroty. V rukách držali diplomy, ktoré odovzdávali výhercom v jednotlivých kategóriách. Keďže išlo o postupovú regionálnu súťaž, v každej kategórii porotcovia odovzdali aj umiestnenie s postupom do krajského kola.

Duo Helenka s Jankou získali bronzové umiestnenie, ľudová hudba Rozvadžanu a ženská časť našich folkloristov sa umiestnili na druhých miestach a získali tak diplomy s nápisom strieborné, a mužská časť našich folkloristov získala za svoj výkon diplom s nápisom zlaté. Prvé miesto s postupom do krajského kola si ako nositelia tradícií za svoj výkon vyslúžili všetci členovia FS Rozvadžan s pásmom „Na muzike v Rozvadzoch”.
Blahoželám vám, naši folkloristi, výborne našu obec reprezentujete. Len tak ďalej!
Zuzana Jančová

Komentáre sú uzatvorené.