Spomienka pri soche sv. Jána Nepomuckého

Pridal: | Publikoval na: 14 januára, 2024

Dňa 11. augusta 2023 sa vďaka snahe niekoľkých nadšencov uskutočnilo spomienkové stretnutie pri soche sv. Jána Nepomuckého, ktorá má 270 rokov a je najstaršou dochovanou nadzemnou pamiatkou v našej obci.

Písali sme o nej v poslednom Hlase – Naše stankovské výročia. Pozvanie prijal a napokon prišiel aj pán farár Juraj Sedláček, ktorý dal tomuto stretnutiu duchovný rozmer. Slovom o histórii sochy prispel Slavo Tomík a jeho vety predniesol prítomným Ján Dohňanský. K slávnostnej atmosfére prispel aj FS Rozvadžan a zaspieval piesne: „Ó, Mária, pozri na mňa”, „Som len pútnik na zemi” a „Keď život dušu sužuje”.
Socha by mala by“ v dohľadnom čase renovovaná a umiestnená späť v záhrade rodiny Minárikovej. V súčasnej dobe sa identifikuje donátor, teda sponzor tejto sochy zo zemianskej rodiny Raymanus. Jeden z členov tohto rodu bol zaťom rodiny Ruttkay, ktorej vtedy patrilo panstvo v majeri na druhej strane potoka v Rozvadzoch.
Pamiatkou na tento rod je aj budova súčasného zdravotného strediska a časť areálu OPS. Jediným mínusom tejto celkom vydarenej akcie bolo snáď len to, že sa jej zúčastnilo málo obyvateľov Stankoviec.

Pavol Múdry


Komentáre sú uzatvorené.