Televízne klapky na „Králikéch dvore“

Pridal: | Publikoval na: 2 októbra, 2021

Folkloristi z Rozvadžanu sa v Sobášnej sieni Obecného úradu stretli v jeden piatkový podvečer netradične bez krojov, aby tu nahrali zvuk k videoklipu do folkloristickej relácie Kapura. Atmosféra bola nedočkavá a plná očakávania z nového zážitku. Sedemčlenný štáb z košického štúdia RTVS prišiel načas a po úvodnom zoznámení a rozbalení potrebnej aparatúry sme začali nahrávať úvodné pesničky. Nahrávanie prebehlo vo veselej a družnej atmosfére pod dirigentskou taktovkou režiséra Petra Hudáka. Za dve hodiny sme naspievali pesničky do oboch klipov a po dobre vykonanej práci sme si aj zaslúžili folkloristický guláš od našich „gulášmajstrov“.

Je sobota ráno a na dvore u Králikov sa zbiehame na naše prvé TV nahrávanie. Úvodná inštruktáž od režiséra a začíname klipom – Na muzike v Rozvadzoch. Všetci tanečníci tancujú s najväčším možným nasadením až sa režisér čuduje a upozorňuje, že to pôjdeme aspoň šesť až sedemkrát, a zjavne tak neverí našej kondičke. Natáča sa totiž s dvomi kamerami a vždy niečo iné, najprv celý obraz, potom detaily každého tanečného páru, muzikantov, gazdu s gazdinou a ostatných účinkujúcich. Kameramani striedajú rôzne stanoviská od ležiacej polohy až po natáčanie z rebríka, aby mali čo najrozmanitejšie pohľady. V krátkych prestávkach nám dávajú pracovníci RTVS z košického štúdia cenné rady a informácie, s ktorými sme sa ešte nemali možnosť na našich vystúpeniach stretnúť. Rodinní príslušníci a fanúšikovia folklóru nám držia palce a z ulice komentujú naše výkony. Nasleduje ďalšia fáza natáčania, a to „ruchy”, môžeme len tancovať a výskať a žiadny iný zvuk by sa nemal nahrať.

Trvá to dosť dlho, lebo niekedy je počuť lietadlo, inokedy prechádzajúce autá alebo iné nepatričné zvuky. S prvým klipom je režisér spokojný, tak prichádza na rad ďalší, a to – Po asentírke – spomienky chlapov na asentírku. Pán režisér nekompromisne vyprevadí folkloristky zo scény a „Králikech dvor” ostáva len pre chlapov z Rozvadžanu.

Bývalí regrúti svoje spomienky hrajú zodpovedne, preto gazda musí nalievať tak, ako sa patrí. Režisér sa usmieva popod fúzy a skúša, že či máme dostatok páleného, lebo klip sa bude točiť ešte aspoň šesťkrát. To sa niektorým folkloristom začína páčiť a podávajú svoje najlepšie spevácke výkony, aj keď gazda začína „šanuvat pálené” a ponúka už len polovičné porcie. Spev nám ide stále lepšie a lepšie, veď zvuk sme si nahrali ešte v piatok. Ženy sú už netrpezlivé, lebo sú zatvorené v kuchyni u Králikov, a musia byť ticho, aby nevyrušovali. To je pre nepredstaviteľná a strašná situácia. Natáčanie však ukončí drobné mrholenie, tak si všetci pochutnávame na vynikajúcom guláši a dobrom vínku od Jožka Kutaja. Stres z natáčania je už za nami a pomaly sa rozbieha tá ozajstná folkloristická zábava. Po necelých šiestich rokoch činnosti folklórneho súboru sa nám už aj podarila premiéra v televízii. Prvý klip – Na muzike v Rozvadzoch, sme si už pozreli na STV2 a druhý – Po asentírke, sa bude vysielať v októbri.

Vendelín Sedláček

Komentáre sú uzatvorené.