Ovocná alej na starej ceste

Pridal: | Publikoval na: 28 novembra, 2021

Dobrá vec sa podarila! V prvú novembrovú sobotu dostala myšlienka vybudovať alej s ovocnými stromami reálnu podobu. Bol to dlhý čas, kým sa podarilo dostať do tohto bodu. Plány začali ešte v roku 2017, kedy sa podarilo zrekonštruovať historický drevený kríž. Bol postavený na pamiatku ľudí, ktorí padli v boji v období kuruczkej vojny v bitke pri Hámroch v roku 1708. V minulosti išla cez Rozvadze cesta, ktorá spájala Trenčín s Beckovom. Cesta viedla práve popri tomto kríži, na mieste, kde aktuálne vznikla alej.

V sobotu ráno po 9 hodine sa v okolí kríža začali schádzať prví ľudia. Odborníci pod vedením Petra Kadáka v tom čase už usilovne pripravovali stromčeky na sadenie. Spolu približne 140 ks stromčekov čakalo na vysadenie. Nachádzali sa medzi nimi hrušky, slivky a jablone, všetko stromy zo starých regionálnych odrôd, ktoré sa už vytratili z našich záhrad. Na každého, kto si stromček objednal čakala súpiska, na ktorej mali uvedenú presnú polohu stromčeka spolu s podrobným popisom sadených stromčekov. Do akcie sa zapojilo 40 rodín, ktoré si adoptovali stromčeky. Stankovčania si zakúpili rôzne počty ovocných drevín, niekto jeden a niekto aj viac.

Pozvanie na túto milú akciu prijali aj predseda TSK Jaroslav Baška, Miroslav Maxon, evanjelická farárka  Jarmila Petrulová s manželom Milanom Petrulom, náš rodák rímskokatolícky kňaz Juraj Sedláček, predseda družstva Stanislav Kobza, starosta Martin Markech a bývalá starostka obce Eva Beňovičová.  Spoločne s Vendelínom Sedláčkom zasadili v okolí kríža jedenásť líp.

Svoje miesto v aleji budú mať aj rôznorodé dreviny, ktoré si vysadí miestna škola. Slúžiť bude pre žiakov, v rámci edukácie o rozličných druhoch stromov. V budúcnosti je v pláne výsadba kvetinovej lúky s hotelmi pre hmyz. Okrem toho sa tu plánujú osadiť aj lavičky na počesť ľudí, ktorí sa spájajú s našou obcou.

Po úspešnom vysadení stromčekov bola možnosť opiecť si rôzne dobroty na ohnisku, ktoré sme udržiavali od samotného rána. Tak, ako vždy, keď sa stretne partia folkloristov, nemohol chýbať ani spev doprevádzaný harmonikou a klarinetom. Niet divu, že poslední „stromkári“ odchádzali až keď sa začalo stmievať.

Už nám zostáva len trpezlivo počkať do príchodu jari, keď sa alej zazelená a ukáže sa v plnej kráse. Verím, že sa postupne stane obľúbeným miestom každého z nás, kde sa môže stíšiť, načerpať energiu, jednoducho oáza pokoja u nás v Stankoviach.

Napísali o nás:


V Trenčianskych Stankovciach vysadili aleju stromov pri historickej ceste, VIDEO (dnes24.sk)


Aleju ovocných stromov vysadili pri ceste z čias Rákociho (teraz.sk)


FOTO: Vysadili ovocnú alej. Ide o tradičné regionálne odrody – SME | MY Trenčín


Ovocná aleja v Trenčianskych Stankovciach vysadená za víkend – Z regiónu – Rádio Regina Západ (rtvs.sk)

Komentáre sú uzatvorené.