Rozvadžan v Banskej Bystrici

Pridal: | Publikoval na: 2 októbra, 2021

Súčasťou 362. ročníka Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici dňa 7. septembra 2019 bol aj druhý ročník Slovenského dňa kroja. Na pozvánku adresovanú pánovi starostovi pre folklórny súbor v obci pohotovo a s nadšením zareagoval aj FS Rozvadžan potvrdením svojej účasti agentúre, ktorá akciu zastrešovala. O ôsmej ráno pristavený autobus financovaný z vlastných zdrojov začal v Rozvadzoch postupne naberať jednotlivých členov súboru. Keďže má náš folklórny súbor v obci aj nemálo obdivovateľov, niekoľkým z nich sa nám podarilo absolvovať cestu takmer do srdca Slovenska spolu s našimi folkloristami.

Záhradkári by sa v lete mokrej predpovedi počasia určite potešili, ale na tento deň sme si vedeli predstaviť podstatne slnečnejšiu verziu. Sklesnutú náladu sa pomaly, ale isto, niektorí pokúšali vylepšiť vytiahnutím fliaš a ponúkaním tekutých pesničiek. Peťo Hlávek s ozembuchom aj Peťo Koubik s harmonikou nenechali dlho čakať okolo sediacich na prvé tóny svojich hudobných nástrojov. Hrali pesničku za pesničkou a autobusu s našim spevom sa postupne začala zlepšovať nálada. Gazdinky neotáľali a ponúkali svoje krásne a hlavne chutné koláčiky.

Prezentácia folklórneho súboru prebehla rýchlo, v krátkosti sme si vyjasnili organizačné pokyny a rozpŕchli sme sa do ulíc mesta. Upútal nás reklamný stan známej mliekarne. Keďže zadarmo ani kura nehrabe, výrobok z mliekarne sme si mohli kúpiť iba peknou pesničkou, a tá teda bola!

Pamätník SNP bol len nedávno svedkom osláv 75. výročia SNP, na nádvorí sa vynímali položené vence. Miestom stretnutia účastníkov Slovenského dňa kroja bol práve priestor pod pamätníkom. Rôznorodosť krojov z každého kúta Slovenska len zvýrazňovala to, čo naši predkovia pre nás v krojoch zanechali – jednoducho, umelecké diela.

Každý folklórny súbor v krátkej prezentácii v programe „Z rôznych kútov Slovenska” reprezentoval svoju obec, na javisku pred kamerami RTVS. Kým sme sa tam však dostali, pretieklo Hronom veľa vody. Od pamätníka, cez Národnú ulicu, až po Námestie SNP, kde sa vynímalo javisko, sa posúval celý sprievod pozostávajúci z 3882 účastníkov. Získali sme pomerne nízke poradové číslo, takže iba viac ako dve hodiny naši muzikanti so svojimi hudobnými nástrojmi a spevom spolu s nami vytvárali nezabudnuteľnú atmosféru v uliciach Banskej Bystrice. Bolo zaujímavé pozorovať, ako sa z kráčajúcich chodcov stávali kroku neschopné osoby, ktoré si spolu s nami spievali slovenské pesničky. Verím, že Radvanský jarmok sa týmto už možno aj tradičným spestrením stal najkrajším jarmokom na Slovensku.

Pesničiek nikdy nie je dosť, a preto možno aj cesta domov tak rýchlo ubehla. Za krásne strávený deň na tejto akcii, za všetkých nečlenov FS Rozvadžan, ďakujem.

Zuzana Jančová

Komentáre sú uzatvorené.