Máje kedysi a dnes

Pridal: | Publikoval na: 2 októbra, 2021

Kedysi prípravami na stavanie mája žila celá dedina. Mládenci debatovali, ktorá dievka si takúto poctu zaslúži, nakoniec sa museli rozhodnúť, koľko tých májov vôbec bude. Potom nasledovali obchodné rokovanie s gazdami, ktorí to budú ochotní aj zaplatiť. Nakoniec sa vybrali do hôr a stromy – máje, sekerou a pílkou „pustili dole”.

Dovoz májov sa zabezpečoval zväčša konským povozom a celá akcia stavania májov bola pod neustálym drobnohľadom ostatných obyvateľov obce. Mládenci si nemohli vyrobiť nejakú hanbu, lebo by ich všetci ohovárali po celý rok. Dievky si túto robotu mládencov tak isto veľmi vážili a zabezpečovali všetko tak, aby boli mládenci spokojní.

A ako to je dnes? Členovia FS Rozvadžan sa pokúsili o oprášenie tejto tradície stavania mája tradičným spôsobom, a tak sa pustili do roboty. Ako to teda prebiehalo? Nebolo to až tak náročné, aké boli sprvu obavy. Bolo len treba vyhľadať vhodný strom v horách, zabezpečiť súhlas od Urbárskeho spoločenstva, požičať traktor na jeho dovoz, doviesť a očistiť ho, obehnúť dedinu a požiadať niekoho o pekný „stromček-vršák”, vykopať jamu, pripraviť a ozdobiť máj, zohnať potrebný „vercajch” (kozičky, rebríky, hasičské háky, laná…) na stavanie a nakoniec ho len postaviť.

A keďže všetko dopadlo dobre, a tak, ako malo byť, zostal čas aj na dobrú pesničku a príjemný májový večer s peknou atmosféru pod novým májom. Toto všetko sa podarilo len preto, že niektorým ľuďom ešte záleží na dodržiavaní starých tradícií. Ďakujem preto všetkým folkloristom, futbalistom ako aj občanom našej obce, ktorí sa podieľali na tejto peknej tradícii, a snažia sa ju takýmto spôsobom odovzdať ďalšej generácii.

Vendelín Sedláček

Komentáre sú uzatvorené.