S našimi folkloristami v Prahe

Pridal: | Publikoval na: 1 novembra, 2022

Prišiel máj a s ním mi moja sestra Lenka, členka Folklórneho súboru Rozvadžan, preposlala informácie ohľadom plánovaného folklórneho festivalu v Prahe, v prekrásnej stovežatej. Ako nečlenka súboru sa tam s nimi asi nedostanem, myslela som si. Nesmelá otázka Vendelínovi Sedláčkovi, vedúcemu folklórneho súboru a jeho kladná odpoveď ma však presviedčali o opaku.

Medzinárodný folklórny festival v Prahe zastrešovala agentúra Blue diamond events, ktorej sa naši folkloristi prihlásili a agentúra im potvrdila účasť.

Všetky maličkosti, ktorých vôbec nebolo málo, týkajúce sa samotného festivalu pre členov aj nečlenov súboru riešila a vždy vyriešila Zuzka Bučková, za čo jej patrí obrovská vďaka. Šofér autobusu Ľubomír Letko zo spoločnosti Lettrans nás postupne v obci nakladal a celá posádka autobusu sa vydala na cestu na západ.

Tak sme míňali české mestečká, ubiehali kilometre. Netrvalo dlho, tichú vravu autobusom preťala harmonika Ľuboša Šišovského, nasledovala pesnička za pesničkou a do Prahy sme dorazili, ako inak … spievajúc.

Ubytovaní na 13. poschodí hotela Krystal sme postupne zapĺňali svoje izby. Deň bol v pomerne veľkej časti ešte pred nami, sedieť v hotelovej izbe sa asi nikomu nechcelo a mesto má lákavé zákutia, ktoré treba preskúmať. Neďaleká vodná nádrž Džbán bola navštívená jednou skupinou, historická časť mesta druhou skupinkou a my sme sa vybrali do prírodnej pamiatky, Obora Hvězda a návštevu blízkeho miesta,
ktoré svedčilo o bitke v roku 1620, Bílá hora.


Po večeri, ku ktorej sa dostali všetci načas, si folkloristi načasovali skúšku programu, s ktorým mali na festivale vystupovať. Priestranstvo na širokom chodníku bokom od vchodu do hotela bolo tým správnym miestom na tréning. S prvými tónmi hudobných nástrojov, s prvým spevom, s prvými tanečnými krokmi účinkujúcich sa začali otvárať aj niektoré okná okolitých bytov. Zvedavejší hoteloví hostia prišli do hľadiska, na cestu, priamo pred účinkujúcich. Skúška programu dopadla na výbornú, čo potvrdil aj potlesk od okolo sledujúcich divákov a bleskov na oblohe. Začínajúci dážď nás vyhnal späť do izieb.

Sivá ranná sobotná obloha neveštila nič dobré. Po raňajkách sa niektorí odvážlivci vybrali prezrieť zákutia veľkomesta do starého mesta a my sme si zvolili návštevu záhrad zámku Trója a botanickej záhrady. Dážď, ktorý nás sprevádzal, čeril vzniknuté kaluže. Záhrady boli krásne, čaro nestratili ani s prehliadkou pod dáždnikmi.


Letný medzinárodný folklórny festival takéto počasie určite nepredpokladal. Festival mal začať od 15.30 hod. sprievodom súborov na Staroměstskom náměstí a od 17.30 hod. samotným festivalom na Náměstí Míru. Kvôli neutíchajúcemu dažu bola nakoniec realizovaná len festivalová časť umiestnená na námestí. Svojimi vystúpeniami sa predstavilo 12 folklórnych súborov zo 7 krajín Európy – Bulharska, Cypru, Chorvátska, Litvy, Poľska, Rumunska a Slovenska. Niekomu sa podarilo vypnúť dážď… Zmes hudby, tancov a kultúr prilákala pred pódium divákov, ktorí každé vystúpenie odmenili potleskom. Naši folkloristi vystúpili bez jedinej chybičky.

Cesta metrom do hotela bola dlhá a našich muzikantov nenechala chladne sedieť. Povyťahovali hudobné nástroje a vagón metra sa zmenil na malé javisko. Cestujúci sa usmievali, vyťahovali svoje mobily, natáčali ostošesť a niektorí dokonca aj spievali. S touto spevavou náladou sme dorazili do hotela a večeru si zaslúžili.

V rámci nedeľného predpoludnia sme mali naplánovaný výlet, hodinovú plavbu loďou po Vltave. Po jej ukončení sa časť našich folkloristov vybrala do známeho pražského pivovaru, U Fleků, kde strávili krásne popoludnie. Iní sa zase vybrali spoznávať ešte nespoznané.


Pondelkový odchod a zamračená obloha, ktorá spustila dážď, však nezabezpečili sklesnutú náladu v autobuse. O dobrú náladu sa s harmonikou staral Ľuboš a my sme takmer celou cestou domov spievali piesne, ktorých je našťastie neúrekom.

Zuzana Jančová

Komentáre sú uzatvorené.