Alej ovocných stromov

Pridal: | Publikoval na: 14 apríla, 2021

V roku 2017 sa folkloristom z FS Rozvadžan spolu s občanmi Trenčianskych Stankoviec v spolupráci s Obecným úradom, PD Inovec a sponzormi prostredníctvom viacerých brigád podarilo vytvoriť veľmi pekné miesto oddychu a pokoja. Toto miesto leží necelý kilometer za dedinou Trenčianske Stankovce smerom ku Krivosúd-Bodovke. Nachádza sa tu historický drevený kríž, ktorý obklopujú lipy. Tento kríž sa im podarilo zrekonštruovať, upravili okolie, osadili dve drevené lavičky a náučnú tabuľu.

V minulosti prechádzala našou obcou cesta z Trenčína do Beckova. Išla priamo cez Rozvadze a viedla cez susednú obec Krivosúd-Bodovka. Táto cesta však rokmi zanikla. Skupina našich občanov začala v minulom roku pripravovať v spolupráci s PD Inovec obnovu tejto historickej cesty. Víziou tohto projektu bolo zrealizovať náučný chodník, na ktorom sa budú nachádzať pamiatky, ktoré v obci máme. Patria k nim najmä zostatok z kaštieľa, socha sv. Jána Nepomuckého, zvonica v Rozvadzoch, kríž pri starom cintoríne a končila by sa práve pri zrekonštruovanom kríži.

Aj keď „pandémia“ spomalila život okolo nás, som rada, že nie všetko sa zastavilo. Aj v tejto ťažkej dobe sa našla skupina dobrovoľníkov, ktorým nechýbala dobrá nálada a ochotné srdce, priložiť ruky k dielu. V apríli sa uskutočnila brigáda, ktorá posunula obnovu tejto cesty o krok vpred. Vedľa silážnej jamy za areálom PD Inovec smerom ku krížu bola už niekoľko týždňov vyznačená „nová“ cesta, ktorá vedie priamo ku krížu. Počas soboty sa vďaka skupine dobrovoľníkov z radov folkloristov FS Rozvadžan spolu s občanmi Trenčianskych Stankoviec zmenila táto „oračina“ na základ novej cesty. Pôdu rozrobili, vyhrabali kamene, zarovnali nerovnosti a vysiali trávu, ktorú následne uvalcovali. Už nám zostáva len čakať, kým začne tráva rásť, aby sa „nová cesta“ medzi rolami ukázala v plnej kráse.

Na jeseň je plánovaná výsadba aleje ovocných stromov z genofondu starých odrôd, ktoré sa v našej obci ešte zachovali. Teším sa na deň, kedy táto cesta poslúži každému z nás. Či už deťom základnej školy, ktorým priblíži históriu našej obce, ale aj každému z nás, ktorému poskytne oázu pokoja v tejto rušnej dobe. Miesto, kde sa môže stíšiť, načerpať energiu, miesto, ktoré nám poskytne tieň v letných horúčavách. Jednoducho miesto, ktoré sa stane súčasťou nášho života, súčasťou našej obce a našim obľúbeným chodníčkom do prírody. Verím, že sa na tejto ceste stretneme a spoločne odhalíme históriu našej obce a aj ovocné stromy, ktoré sa takmer vytratili z našich záhrad.

Veľká vďaka patrí každému, kto sa podieľal, alebo sa ešte len zapojí k realizácií tohto úžasného projektu.

Pridaj komentár