Festival na Myjave

Pridal: | Publikoval na: 2 októbra, 2021

Pre každého, kto žije folklórom, je Medzinárodný folklórny festival na Myjave veľkou udalosťou. Niektorí ho označujú aj sviatkom folklóru. Každoročne poteší bohatý program všetkých návštevníkov. Okrem domácich folklórnych súborov účinkovali aj súbory z Číny, Peru, Srbska, Maďarska a Českej republiky. Na 59. ročníku sa zúčastnil aj FS Rozvadžan. S nadšením sme sa pripravovali na toto dôležité vystúpenie.

V sobotu o 5:45 vyrazilo 25 folkloristov vybavených dobrou náladou a s krojom na vešiaku na cestu na Myjavu. Po príchode do amfiteátra nás čakala skúška programu „Trenčanskú dolinú”. Mali sme niekoľko hodín na vychytanie posledných múch a zladenie siedmich folklórnych súborov. Spolu s nami vystúpili folklórne skupiny Kubra, Selčan, Trúfalci, DH Opatovanka, DFS Kornička a MSS Škrupinka.

Po skúške sme sa pripojili k tradičnému sprievodu v meste. S vlajkou – ornamentníkom, ktorú zhotovili šikovné ženy z Rozvadžanu, sme predviedli to, čo nás teší – tance a piesne z nášho rodiska – našej obce. Naši skvelí muzikanti, tak ako vždy, rozdávali všade naokolo dobrú náladu. Naladili každého, kto sa prišiel pozrieť na sprievod a „Jarmek pot mijafskú vežu”. Na záver všetci účinkujúci na malom pódiu na námestí ukážkou svojho umenia pozývali ľudí na hlavný program do amfiteátra Trnovce.

Pásmo „Trenčanskú dolinú” poukázalo v spomienkach moderátora Jozefa Ďuráčiho na bohaté hudobné, spevné a tanečné tradície. V každej obci sa zachovali v inej forme. Ženy predviedli „jurské” spevy, chlapi zasa regrútske piesne. Tanečníci predviedli tance našich starých a prastarých rodičov, kde poukázali na rozdielne podanie v každej obci. FS Rozvadžan mal tú česť ukázať, ako vyzerala zábava v našej obci. Naši tanečníci zatancovali lašung, čardáš a „sellácku”.

Záver trenčianskeho pásma patril tradičným „veselárskym” piesňam, kde každý súbor mal svoju časť. Bolo to naozaj krásnou bodkou na záver, ktorú diváci ocenili úžasným potleskom. S úsmevom a veľkým nadšením sme odchádzali z javiska.

Pre každého z nás sa účinkovanie na MFF na Myjave zapísalo do pamäte ako neskutočný, ba priam veľkolepý zážitok, na ktorý budeme veľmi dlho spomínať.

Komentáre sú uzatvorené.