Aký bol folkloristický rok 2018?

Pridal: | Publikoval na: 2 októbra, 2021

Tak takúto otázku si dávajú naši folkloristi pri bilancovaní roka na svojej výročnej členskej schôdzi. Určite ho budú hodnotiť veľmi pozitívne, pretože absolvovať 23 vystúpení za rok je dosť náročné aj pre profesionálne súbory. Už len samotná príprava na vystúpenia, ako aj príprava nového celovečerného programu si vyžaduje veľmi veľa zo svojho voľného času, odriekania a obetavosti.

Rok 2018 sme zahájili na už tradičnom 6. ročníku Zimného festivalu, ktorý sa uskutočnil v Soblahove, kde sme sa predstavili novým programom Priadky.

V apríli sme absolvovali tradičnú prehliadku folklórnych skupín v Dolnej Súči, kde zaznamenali najväčší úspech manželia Gabrišovci víťazstvom vo svojej tanečnej kategórii s postupom do celoslovenského kola Šaffova ostroha v Dolnom Klčove. Tu absolvovali svoju premiéru a umiestnením v bronzovom pásme tak vynikajúco reprezentovali stankovský folklór.

Ďalší program FS pozostával zo zájazdu do Blatnice a vystúpenia na Jazde kráľov vo Vlčnove a v Mníchovej Lehote. Nezabudnuteľné chvíle a radosť zo svojho vystúpenia sme zažili prvýkrát na Medzinárodnom folklórnom festivale v Myjave, keď sme po ukončení nášho programu „Trenčanskú dolinú” spoločne s folkloristami z nášho trenčianskeho regiónu boli odmenení dlhotrvajúcim standing ovation. Bolo veľmi príjemné počúva pochvalu od kompetentných a od vedenia festivalu na program, ktorý autorsky pripravili Alena Meszárošová a Vladimír Mišík.

Cez leto sme začali pripravovať a postupne nacvičovať nový celovečerný program. Tréningová drina vrcholila v mesiacoch október a november, v ktorých sme trénovali každý piatok a nedeľu. Naše úsilie bolo korunované veľkým úspechom na podujatí s názvom Večer autentického folklóru v Bratislave pred očami folkloristických odborníkov, ale aj našich obyvateľov. Ohlasy na našu prezentáciu obce a stankovského folklóru boli veľmi dobré a povzbudilo nás to do ďalšej práce.

Záver roku 2018 bol ale veľmi hektický, keď počas krátkeho predvianočného obdobia sme absolvovali šesť vianočných vystúpení, na ktorých sa podarilo priniesť vianočnú náladu obyvateľom Hornej Maríkovej, Lednice, Trenčína, Veľkých Bieroviec, ale aj našej obce.

Veľmi veľa námahy a obetavosti bolo treba vynaložiť aj pri založení a vedení detského folklórneho súboru. Túto neľahkú úlohu si zobrali na svoje plecia Mgr. Terézia Kadáková, Zuzka Červeňanová, Anežka Letková a Danka Biesiková. Za všetko toto úsilie a námahu chcem poďakovať všetkým členom FS Rozvadžan a popriať do nového roku veľa zdravia a síl k ďalšiemu rozvoju folklórneho hnutia v našej obci.

Vendelín Sedláček

Komentáre sú uzatvorené.